Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Jaką wybrać spawarkę

Poniższy artykuł skierowany jest do spawaczy amatorów

Podstawowy zestaw narzędzi przydatny w każdym domu, oprócz wiertarki, szlifierki, kompresora i innych przydatnych narzędzi, warto uzupełnić o choćby najprostszą spawarkę. Bez tego urządzenia nie poradzimy sobie, gdy trzeba będzie naprawić płot, zrobić daszek nad garażem czy pospawać sąsiadowi tłumik przy samochodzie.


Dostępne mamy urządzenia spawające trzema najpopularniejszymi metodami:


Jakość kontra cena
W marketach, sklepach narzędziowych i coraz bardziej popularnych sklepach internetowych znajdziemy szereg różnych modeli spawarek w cenach od ok. 250 zł do ponad 10000 zł ,najdroższe są urządzenia TIG. Przymierzając się do zakupu spawarki, stajemy przed dylematem, jaki typ wybrać i w jakim stopniu wysokość ceny odpowiada funkcjonalności i trwałości tego urządzenia.
Jakiś czas temu, większość producentów wyraźnie wyróżniała urządzenia przeznaczone do prac hobbystycznych i dla profesjonalistów. Te ostatnie są znacznie droższe i przeznaczone do ciągłej pracy w firmach o dużym wykorzystaniu technologii spawalniczych.

Do prac w warsztatach domowych w zupełności wystarczą spawarki z linii hobby, ale i w tej grupie znajdziemy modele w różnych cenach i z różnym wyposażeniem.
Na cenę wpływa też to, czy sprzęt jest markowy, pochodzący od znanego producenta, czy też sprzedawany pod nazwą handlową. Urządzenia najtańsze mają przede wszystkim mniejszą trwałość, funkcjonalność, kłopoty z serwisem, ale jeśli zamierzamy korzystać z nich okazjonalnie, stosować je do bardzo delikatnych prac, mogą ewentualnie spełnić nasze oczekiwania.

 

Większość urządzeń oprócz funkcji spawania nie zaoferuje nam nic więcej.

Oczywiście zdarzają się połączenia urządzeń typu : spawarka- prostownik, czy spawarka – przecinarka plazmowa.
Wśród spawarek dla amatorów najpopularniejsze są urządzenia transformatorowe, które charakteryzują się dużymi gabarytami i masą, ale nieskomplikowaną budową, jednocześnie są tanie.

Podstawowymi wadami urządzeń transformatorowych z linii hobby są:

 • Mała sprawność (przegrzewanie się)
 • Duża masa
 • Duże wymiary
 • Stabilna praca uzależniona od jakości zasilania
 • Jakość spawania zależna od jakości elektrod
 • Wysoki pobór prądu

 

Zalety urządzeń transformatorowych to:

 • Niski koszt zakupu
 • Prosta budowa
 • Mniejsza wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne

 

 

Drugą grupą urządzeń spawalniczych (częściej używanych przez profesjonalistów) są to źródła inwertorowe. Charakteryzują się Małą wagą oraz niewielkimi wymiarami, ale posiadają skomplikowaną budowę, co za tym idzie mogą być naprawiane tylko w wyspecjalizowanych serwisach.

 

Podstawowymi wadami urządzeń inwertorowych są:

 • Wysoki koszt zakupu
 • Skomplikowana budowa
 • Duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne

 

Zalety urządzeń inwertorowych to:

 • Mała masa i wymiary
 • Wysoka sprawność
 • Stabilność pracy
 • Duża tolerancja na spadki napięć
 • Płynna regulacja prądu
 • Funkcje wspomagające spawanie
 • Mniejsza wrażliwość na jakość elektrod
 • Niski pobór prądu

 Co umie spawarka

Standardowym wyposażeniem większości spawarek MMA transformatorowych jest włącznik sieciowy i pokrętło regulacji natężenia prądu, urządzenia inwertorowe dodatkowo posiadają funkcję ułatwiające spawanie : HOT START(łatwe zajarzenie łuku), ANTI STIKING(zapobiega przyklejaniu się elektrody), ARC FORCE(regulacja dynamiki łuku),   mają również możliwość spawania metoda TIG przy pomocy specjalnego uchwytu z wbudowanym zaworem.  W przypadku urządzeń MIG-MAG spotkamy się z dodatkowymi regulatorami typu: regulacja prędkości podawania drutu, przełącznik spawania punktowego i w zależności od modelu może posiadać dodatkowo: przełącznik 2T/4T, test gazu, test drutu, wyświetlacz, regulacja dopalania drutu, itd.(funkcje uzależnione od modelu i producenta). Urządzenia MIG-MAG występują w wersji transformatorowej i inwertorowej. W urządzeniach TIG poza włącznikiem sieciowym i regulacją prądu spawania , znajdziemy przełącznik trybu TIG na MMA, oraz funkcję HF, w lepiej wyposażonych modelach spotkamy się z regulacją czasu wypływu gazu , narastaniem prądu , trybu PLUS (funkcje uzależnione od modelu i producenta).  


Porównajmy parametry
Na potrzeby domowe najchętniej kupujemy spawarki o mocy do 160A niezależnie czy to MMA , TIG, MIG-MAG. Wystarcza bowiem to do spawania elementów grubości w zależności od technologii ok. 8mm (zakładając że producent nie zawyżył mocy). Trzeba pamiętać, że podawana moc odpowiada mocy pobieranej z sieci wybór mocy urządzenia powinien być w dużej mierze uzależniony od jakości instalacji elektrycznej w domu czy warsztacie. Spawarki transformatorowe o mocy do 160A wymagają zabezpieczenia 20-25A, a inwertorowe 16A . sprawności spawarek podawane są w procentach i odnoszą się do cyklu 10 minutowego(przykładowo 60%,6min spawania 4min chłodzenia). Przy wyborze mocy spawarki możemy się kierować zasadą 35-40A na 1mm elektrody.  Podawane w instrukcjach obsługi sprawności są najczęściej zawyżane przez testowanie w niższych temperaturach otoczenia(norma: EN 60974/1, sprawność spawarki powinna odnosić się do 40st. C otoczenia) . W przypadku urządzeń transformatorowych przy wyborze możemy kierować się wagą, im cięższa tym lepszy transformator.

 

Ważnym elementem w urządzeniach MIG-MAG jest jakość podajnika drutu, w najtańszych urządzeniach spotykamy się z podajnikami plastikowymi , co w zupełności wystarcza w przypadku 5kg szpul drutu. Podajniki metalowe są oczywiście dużo trwalsze i z reguły stosowane w urządzeniach z możliwością stosowania szpul 15kg. Spawarki MIG-MAG mogą posiadać możliwość spawania drutem samo osłonowym (bez gazu osłonowego), lecz jest to rozwiązanie dość drogie , ze względu na cenę drutu.  Natomiast w urządzeniach TIG zwracamy uwagę na jakość uchwytu TIG oraz ilość regulacji.

 


 Wyposażenie spawarek

Nawet najlepsza spawarka będzie nieprzydatna, jeśli nie będziemy posiadali do niej uchwytów. Spawarki MMA powinny być wyposażone w kable robocze : kabel masowy z zaciskiem, kabel roboczy z uchwytem zazwyczaj 3m. jakość tych elementów może ocenić gołym okiem. W spawarkach TIG poza wyposażeniem takim jak MMA, znajdziemy dodatkowo uchwyt TIG i reduktor gazu. Spawarki MIG-MAG powinny być wyposażone w uchwyt spawalniczy, rozróżniamy uchwyty przymocowane na stałe , lub na euro gniazdo, podobnie jak
w przypadku spawarek TIG, musimy dodatkowo posiadać lub zakupić butlę z gazem osłonowym. Dodatkowo we wszystkich rodzajach spawarek, możemy spotkać w wyposażeniu młotek, szczotkę drucianą, maskę i niejednokrotnie rękawice spawalnicze. Często spotykanym elementem w wyposażeniu spawarki inwertorowych MMA lub TIG jest walizka do przechowywania urządzenia wraz z akcesoriami. Często urządzenia spawalnicze sprzedawane są bez wyposażenia, które będziemy musieli zakupić dodatkowo .

Podobnie jak same spawarki również elementy wyposażenia mają bardzo zróżnicowaną trwałość - od profesjonalnych po akcesoria do „jednorazowego użytku”. Kupując akcesoria dodatkowe weźmy więc pod uwagę przewidywaną intensywność wykorzystania, gdyż różnice cenowe są bardzo duże.
Najlepiej kupić akcesoria  robocze dobrej, choć niekoniecznie profesjonalnej jakości, gdyż szybko zapewni nam to bezpieczne i bezproblemowe eksploatacje spawarki. Staje się pomału regułą, że oszczędzając na osprzęcie dodatkowym wydajemy więcej pieniędzy i tracimy na to niepotrzebnie czas.
Jakość tych akcesoriów dodatkowych wpływa też na trwałość spawarki, które przy niskiej jakości wyposażenia dodatkowego będzie bardziej obciążona, narażona na uszkodzenia.

 

 

 

Przede wszystkim spawarka nawet do zastosowań "domowych" musi posiadać odpowiednia moc. Co najmniej 120-160A. Powinna posiadać odpowiednia sprawność a wyposażenie standardowe nie musi być bardzo profesjonalne, ale bez niego nie da się pracować.

To, czy wybierzemy spawarkę ama
torską, czy droższą - profesjonalną, powinno zależeć od tego, jak intensywnie będziemy z niej korzystać i jakich efektów się po niej spodziewamy. Spawarki amatorskie mają gorszej jakości transformatory - w przypadku spawarek transformatorowych , a w przypadku spawarek inwertorowych gorsze układy elektroniczne. Dlatego nie nadają się do zastosowań profesjonalnym – długotrwałej pracy. Ale zaspokoją potrzeby spawacza – amatora.  Przy wyborze spawarki powinniśmy się też kierować rodzajem wykonywanych prac. Gdzie zakupimy spawarkę zależy od naszych indywidualnych upodobań, najlepsze doradztwo uzyskamy w specjalistycznych sklepach, a największy wybór i dobrą cenę w sieci. Nie można też zapomnieć o marketach gdzie urządzenia możemy kupić od ręki i niejednokrotnie w dobrej cenie.

 

 

 

 

MSKF

 

 

Dodatkowe uwagi od użytkowników Spawacz.pl dotyczące udanego zakupu

20-09-2010

<< powrót

Oceń

Komentarze:

Adam Nowak (22.09.2010 14:44:17)

Przynajmniej nie sponsorowane!

Zaloguj się / Zarejestruj, jeśli chcesz dodać komentarz