Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Wybieramy półautomat spawalniczy MIG-MAG

Jak wybrać kompaktowy półautomat spawalniczy MIG-MAG

 

W jaki sposób początkujący spawacz ma wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie? , przy tak wielkim wyborze maszyn spawalniczych na rynku.

Odpowiedź na kilka istotnych pytań ułatwi nam wyselekcjonowanie kilku urządzeń z których wybierzemy odpowiednie.

 

1. Jaka metoda spawania łukowego jest dla nas odpowiednia?

 

Początkujący spawacz wybiera urządzenia półautomaty MIG-MAG lub spawarki MMA, które z tych urządzeń jest bardziej odpowiednie.

 

Półautomat spawalniczy MIG-MAG (pot. zwany migomatem) posiada wiele zalet:

  • zapewnia większą wydajność; spawanie prowadzimy w sposób ciągły, nie trzeba ciągle zmieniać       elektrod.
  • spawanie migomatem jest łatwiejsze od spawania elektrodą otuloną, ponieważ nie trzeba koordynować ruchów ręki, wystarczy nacisnąć przycisk na uchwycie i spawamy.

 

Chociaż są pewne sytuacje w których lepszym wyborem będzie zastosowanie spawarki elektrodowej (MMA).

Jednak lepszym wyborem dla początkującego spawacza będzie zakup półautomatu spawalniczego MIG-MAG.

 

2. Spawanie drutem samo osłonowym czy spawanie w osłonie gazu, co lepsze?

 

Teraz kiedy podjęliśmy decyzję o zakupie migomatu, pojawia się pytanie czy wybrać urządzenie spawające w osłonie gazu czy drutem samo osłonowym(rdzeniowym).

Spawanie drutem w osłonie gazem będzie najlepszym wyborem, oferuje ona najlepszą jakość spawu(najmniejsza ilość odprysków) . Ponadto spawanie w osłonie gazu oferuje większy wybór materiałów w tym cieńsze druty średnica fi0,6mm oraz druty nierdzewne i aluminiowe.  Niestety konieczność posiadania butli z gazem jest dodatkowym problemem przechowywania i transportowania urządzenia.

Z drugiej strony spawanie drutem samo-osłonowym lepiej sprawdza się na otwartym powietrzu, brak podwiewania gazu osłonowego (osłonę spoiny stwarza nam proszek znajdujący się na drucie). Ten proces odpowiedniejszy jest do spawania grubszych materiałów gdzie estetyka spoiny jest sprawą drugorzędną. Niestety spawanie drutem samo osłonowym ogranicza się tylko i wyłącznie zwykłych stali, jeśli chcesz spawać inne materiały typu : nierdzewna , aluminium, może to być dla Ciebie ograniczeniem.

Większość urządzeń dostępnych na rynku, ma możliwość spawania w osłonie gazu jak i drutem samo-osłonowym. Jednak podczas zakupu powinniśmy zapytać sprzedawcę czy urządzenie .

 

3. Jak dobrać urządzenie do grubości spawanego materiału?

 

Jeśli ustalimy grubość materiałów które będziemy najczęściej spawać, będzie nam łatwiej wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy i rodzaju zasilania. Np. jeżeli masz zamiar spawać większość materiałów o grubości powyżej 3,5mm w cyklach ciągłych warto byłoby zainwestować w urządzenie o mocy powyżej 160A i zasilane na 400V. Wyższe zakresy prądu spawania takiego migomatu pozwolą na zastosowanie grubszego drutu, a co za tym idzie pospawania grubszych materiałów na jeden raz. Jeśli większość spawanych przez nas materiałów będzie poniżej 3,5mm grubości, wystarczą nam urządzenia o mocy mniejszej niż 160A, i zasilane jednofazowo 230V. Z pewnością będzie to lepszy wybór z przyczyn ekonomicznych ponieważ urządzenia jednofazowe są tańsze a moc pozwala na swobodne spawanie drutem samo-osłonowym. Przy wyborze urządzenia sprawdźmy dokładnie parametry urządzenia, aby uniknąć spawania maszyną na maksymalnej mocy. Warto sprawdzić czy urządzenie jest wyposażone w wentylator i zabezpieczenie termiczne.  

 

4. Co powinno się znaleźć w wyposażeniu maszyny?

 

Jeśli będziemy chcieli spawać w osłonie gazu, zestaw powinien zawierać: reduktor gazu, przewód gazowy i butlę (jeśli będziemy używać gazu Co2 w niższych temperaturach otoczenia , niezbędny może się okazać podgrzewacz gazu, powinniśmy sprawdzić czy dane urządzenie posiada możliwość podłączenia podgrzewacza). W przypadku spawania drutem samo-osłonowym wyżej wymienione elementy nie będą nam potrzebne. Ale oczywiście nie możemy zapomnieć o środkach ochrony osobistej: maska, rękawice, itd.

 

5. Jakość urządzenia

 

O wyborze maszyny w dużym stopniu powinna decydować jakość. Renomowani producenci gwarantują nam, że specyfikacja urządzenia jest zgodna ze stanem faktycznym (urządzenia produkowane zgodnie z normami). Parametry maszyn sprzedawanych pod markami handlowymi mogą nieco odbiegać od deklarowanych. Czynnik ekonomiczny w przypadku urządzeń nie markowych  ma duże znaczenie przy wyborze, ponieważ urządzenia z reguły są dobrze wyposażone i tańsze od urządzeń MIG-MAG znanych producentów.

 

 

Oczywiście można sobie zadać kilka dodatkowych pytań dotyczących wyboru:

  • Czy urządzenie jest wyposażone w szczegółową instrukcję obsługi?
  • Czy urządzenie posiada zagwarantowany serwis?
  • Czy będzie możliwość doposażenia maszyny w akcesoria pozwalające np. spawać aluminium?
  • Czy producent zapewni nam dostęp do części eksploatacyjnych typu: dysze, styki prądowe, wkładki, izolatory?
  • Jaki okres gwarancji oferuje nam dystrybutor?

 

 

 

Jeśli znamy odpowiedź na wszystkie wyżej wymienione pytania możemy śmiało stanąć przed wyborem półautomatu spawalniczego MIG-MAG .

 

 

MSKF

 

 

Dodatkowe uwagi od użytkowników Spawacz.pl dotyczące udanego zakupu

24-09-2010

<< powrót

Oceń
Zaloguj się / Zarejestruj, jeśli chcesz dodać komentarz