Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Prezentacja spawarki inwertorowej TIGER 170 ES

 

Tym artykułem rozpoczynamy cykl prezentacji urządzeń związanych z branżą spawalniczą.

 

Dzisiejszy bohater, TIGER 170ES jest pierwszym inwertorem jaki trafił do naszej redakcji. TIGER 170ES jest bogatszą wersją spawarki TIGER 170. Konstruktorzy TIGERA ulepszyli podstawowy model 170 i na rzecz tego powstał nowy model 170ES który może się pochwalić wagą tylko 5,9kg. Producent zapewnia, że: „Jest to idealne rozwiązanie, dla wszystkich, którzy potrzebują nowoczesnego uniwersalnego urządzenia spawalniczego MMA TIG DC lift". Zapraszam do prezentacji, aby przekonać się czy słowa producenta mają uzasadnienie w rzeczywistości


 

 

 

 

Opakowanie i zawartość

Dzisiejszy bohater umieszczony został w niewielkich rozmiarów tekturowym opakowaniu. Po bokach spawarka nie posiada dodatkowych zabezpieczeń bezpieczeństwo podczas transportu musi zapewnić sam karton. W tekturowym opakowaniu znalazła się tekturowa przekładka a w niej: kabel zasilający 2,5mb oraz instrukcja obsługi, opatrzona napisem CE, Kuhtreiber s.r.o czyli Czechy. Instrukcja składa się z jednej książeczki napisanej w języku Angielskim, Czeskim i Polskim. Dodatkowo w instrukcji jest wkładka gwarancyjna wypełniona częściowo przez producenta. Prezentowane urządzenie nie jest wyposażone w kable spawalnicze (miejsce na kable znajdziemy w górnej części kartonu oddzielonej przekładką kartonową).

 

Pierwsze wrażenia

Od razu po wyciągnięciu spawarki z opakowania nie odczujemy charakterystycznej woni typowej dla tanich spawarek, w końcu to produkt europejski. Proporcje urządzenia są odpowiednio dobrane. Kolorem urządzenie przypomina spawarki Esaba ale to chyba tylko przypadek, nie sądzimy a by w zamiarze producenta było konkurowanie z Gigantem. Na pewno kolor nie pomoże nam w utrzymaniu spawarki w czystości. Generalnie spawarka sprawia wrażenie solidnego i przemyślanego produktu.

 

Obudowa

Producent z Czech postawił na połączenie tworzyw sztucznych z metalem. Przednia, tylna i dolna część jest wykonana z dobrej jakości tworzyw sztucznych tłumiących wstrząsy podczas uderzenia. Osłona główna jest wykonana z blachy stalowej ocynkowanej i dodatkowo pomalowanej proszkowo z wewnętrznymi wkładkami izolującymi. Na bokach widnieją naklejki z logiem Produktu i modelem urządzenia. Na górnej części spawarki znajdziemy tabliczkę znamionową z danymi technicznymi, numerem fabrycznym urządzenia i oznaczeniami norm zgodnie z jakimi zostało wykonane. Obudowa jest skręcana w taki sposób że nie ma problemu z rozmontowaniem spawarki do konserwacji okresowej. Na przedniej części została umieszczona jednostka sterownicza, kratka układu chłodzenia i gniazda prądowe między którymi widnieje emblemat CE co powinno nas utwierdzić że mamy do czynienia z urządzeniem wykonanym zgodnie z dyrektywą UE. W tylnej części urządzenia umieszczono standardowo przewód zasilający, osłonę wentylatora i włącznik główny. Przewód zasilający w odróżnieniu od tańszych spawarek jest w gumie. Dolna część spawarki jest pozbawiona dodatkowych stopek ta funkcje pełnią wypusty w obudowie. Naszym zdaniem brak dodatkowych np. gumowych stopek świadczy o pewności konstruktora co do solidności konstrukcji. Z takimi stopkami spotkaliśmy się w urządzeniach GYS. Spawarka jest pozbawiona sztywnego uchwytu transportowego tą funkcję pełni pasek który po wydłużeniu doskonale nadaje się do noszenia na ramieniu.

 

 

Parametry

Jeżeli chodzi o parametry naszego dzisiejszego bohatera to zaskakują. W spawarce został umieszczony układ inwertorowy IGBT generujący moc o natężeniu 170 Amper oraz 88V napięcia jałowego ograniczanego przez system VRD do bezpiecznych 15V. Jest to konfiguracja doskonale nam znana z niższych modeli TIGERA. Z poniższych parametrów wynika że spawarka powinna sprostać ciągłemu spawaniu elektrodami 3,2mm, przy spawaniu elektrodą 4,0mm może nam zabraknąć 10A do bezproblemowego spawania jeśli trafimy na kiepskiej jakości „świeczki". W metodzie TIG DC urządzenie dostarcza nam wystarczającą moc do spawania dość grubych elementów bez ryzyka przerwania pracy przez zabezpieczenie termiczne.

Napięcie zasilania: 230V

Wymagane zabezpieczenie: 20A

Zakres prądu spawania: 10-170A

Sprawność przy 100%: 125A

Sprawność przy 60%: 140A

Sprawność przy 25%: 170A

Napięcie prądu jałowego: 88V

Stopień ochrony: IP 23S

Wtyki kabli spawalniczych: 25mm

Wymiary

Długość: 310mm

Szerokość: 142mm

Wysokość: 220mm

Masa: 5,9mm

 

 

 

Panel główny

W TIGERZE 170ES producent zamieścił bardziej rozbudowany panel sterujący niż w modelach niższych. Włącznik główny znajdziemy na tylnej ścianie Tigerka, umiejscowienie i wielkość pozwala na intuicyjne odszukanie przełącznika. Centralnie umieszczony wyświetlacz dostarcza nam niezbędnych informacji o nastawionych parametrach, a mikroprocesorowe sterowanie powinno nam ułatwić konfigurację urządzenia. Jednak na początku trzeba się przyzwyczaić do menu skokowego, gdzie za pomocą jednego przycisku przechodzimy do następnych funkcji. Jednak po pewnym czasie regulacja parametrów staje się intuicyjna w czym pomaga nam potencjometr odpowiedzialny za regulację parametrów każdej z wybranych funkcji. Pokrętło potencjometru pracuje skokowo co daje nam pełna kontrolę nad regulacja parametrów. Głównym zadaniem potencjometru jest regulacja Amperażu. Przyciski i potencjometr są wystarczająco duże i nawet w rękawicy spawalniczej powinniśmy swobodnie poradzić sobie z regulacją urządzenia. Cały panel sterujący jest cofnięty, ukryty w przedniej części obudowy co daje nam pewność ze podczas uderzenia, nie ulegnie uszkodzeniu. Generalnie patrząc z góry na urządzenie nie znajdziemy elementów wystających.

 

 

Funkcje

Tiger 170ES zaprojektowany został do spawania metodą MMA i dla tej metody został wyposażony w szereg funkcji ułatwiających spawanie elektroda otuloną: HOT START Łatwe zapalanie łuku spawalniczeg  (konstruktor dał nam możliwość regulacji w zakresie 0-75% ustawionego prądu i czas narastania) ARC FORCE elektroniczna funkcja umożliwiająca regulację dynamiki łuku spawalniczego i jego stabilność ANTI STICK zapobiega przyklejaniu się elektrody poprzez obniżenie prądu do wartości 10 amper V.R.D. System obniżający napięcie jałowe do bezpiecznych 15V w celu ochrony przed porażeniem prądem (Możemy wyłączyć).

Dla metody TIG spawarka została wyposażona w funkcje charakterystyczne dla rasowych TIG-ów. pomijając HF (bezdotykowe zapalanie łuku) i sterowaniem zaworem gazu których brak w urządzeniu. EASY START obniżenie natężenia prądu przy zapalaniu łuku co wpływa na mniejsze zużycie elektrody wolframowej. Producent tą funkcją rekompensuje nam brak HF-a TIG PULS z regulacją częstotliwości łatwiejsze spawanie cienkich materiałów poprzez kontrolę ciepła wprowadzaną podczas spawania. Tak rozbudowana funkcja PULSU bardzo rzadko spotykana w spawarkach przeznaczonych głównie do spawania MMA i bez HF (Konstruktorzy wyskalowali możliwość regulacji 1-500Hz) DOWN SLOPE wypełnienie kratera. (Zakres czasu 0,1-5,0sec.) END CURENT nastawianie prądu końcowego(Możliwość regulacji prądu spawania) AUTO ARC ECTINCTION Automatyczne gaszenie łuku spawalniczego (Funkcja z możliwością wyłączenia I co bardzo ważne producent zapewnia że spawarkę możemy zasilać z agregatu prądotwórczego. Tymi funkcjami TIGER wyprzedza większość spawarek MMA dostępnych na rynku.

 

 

Gwarancja Serwis

Urządzenia TIGER są objęte 24 miesięczną gwarancją. Czeski producent zapewnia o rozbudowanej sieci serwisów na terenie Polski. Po sprawdzeniu okazuje się że inwertory serwisowane są w tak popularnym ostatnio systemie Door-to-Door może to i dobrze bo lepszy jeden solidny serwis niż sieć z mniejszym doświadczeniem. Oczywiście możemy oddać spawarkę do punktu w którym dokonaliśmy zakupu (być może dostaniemy sprzęt zastępczy na czas naprawy). Naszym zdaniem znaczenie ma sprawność serwisu a nie forma dostarczania sprzętu, w najbliższym czasie postaramy się dla państwa sprawdzić ich skuteczność.

 

 

Podsumowanie

Czy możemy polecić ten model? Zdecydowanie tak. TIGER 170 ES sprawdzi się bardzo dobrze podczas codziennej pracy w zakładach ślusarskich, idealne rozwiązanie dla ekip montażowych gdzie nie jednokrotnie potrzebna będzie metoda TIG a i waga ma nie bagatelne znaczenie. Ale też domowy majsterkowicz który chce mięć spawarkę profesjonalną rodowodem Europejskim, ale nie stać go na rasowego TIG-a będzie miał pewność że dobrze zainwestował odłożone pieniądze. Mimo braku HF i zaworu gazowego jest to funkcjonalny TIG. Solidna konstrukcja zaskakująca ilość funkcji stawia TIGERA w pierwszym szeregu spawarek profesjonalnych. Tiger niczym nie ustępuje produktom Gigantów o podobnych parametrach a na pewno w tej cenie nie znajdziemy u nich maszyn wyposażonych w tak wiele funkcji. Czyżby konkurent dla kultowego MINARC-a. Co powinien zmienić producent: na pewno powinien odświeżyć logo, zadbać o solidniejsze opakowanie do transportu (kurierzy czynią cuda). Miło by było gdyby w spawarce na wyposażeniu znalazły się kable spawalnicze pewnie łatwiej byłoby podjąć decyzje o zakupie. Mimo tych paru minusów spawarka godna polecenia.

W najbliższym czasie sprawdzimy spawarki na placu boju i zdamy relacje jak się mają dane techniczne producentów do rzeczywistości.

Ceny spawarki TIGER 170ES w internecie - ok 1670zł

Zapraszamy do dyskusji na forum spawacza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

07-12-2010

<< powrót

Oceń
Zaloguj się / Zarejestruj, jeśli chcesz dodać komentarz