Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Prezentacja przecinarki plazmowej MAGNUM CUT 40

 

Dziś przedstawiamy MAGNUM CUT 40, podobnie jak TIGER 170 jest koloru żółtego i wykonany w technologi inwertorowej, to jedyne wspólne cechy tych dwóch urządzeń. Rodzina przecinarek MAGNUM jest jedną z najchętniej kupowanych przez małe warsztaty na naszym rynku ze względu na cenę. W tym przypadku kolor może nam sugerować strony pochodzenia produktu i faktycznie MAGNUM pochodzi z Azji. Postaramy się sprawdzić czy warto kupić produkt budżetowy i jak importerzy dbają o jakość importowanych urządzeń. Zapraszam do prezentacji.


 

 

 

Opakowanie i zawartość

 

CUT 40 pakowany jest w tekturowy karton i dodatkowo zabezpieczony workiem foliowym i styropianowymi formatkami. W jednej z dwóch przestrzeniach między urządzeniem a kartonem znajduje się palnik plazmowy i instrukcja obsługi. W drugiej wolnej przestrzeni znajdziemy przewód masowy, wąż do powietrza, odwadniacz zintegrowany z reduktorem i manometrem i woreczek z dodatkowymi akcesoriami (dysze , elektrody, opaski do węży, sprężyna dystansowa do palnika. W jednej z formatek znajdziemy przyrząd do sprawdzania wydajności źródła powietrza (przydatna rzecz, jeśli nie jesteśmy pewni parametrów naszej sprężarki). Całość sprawia że urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone do transportu oceanicznego i powinno wytrzymać konfrontacje z kurierami. Z dokumentów załączonych do urządzenia nie wynika kto jest producentem, nie ma też informacji określającej importera. W karcie gwarancyjnej nie znajdziemy informacji gdzie znajduje się serwis i kto jest gwarantem. Po sprawdzeniu uzyskaliśmy informację że podanie tych informacji leży po stronie punktu sprzedaży. Redakcja przeprowadziła też wywiad dotyczący serwisowania urządzeń i wypadł on pozytywnie, wszystkie naprawy odbywają się w systemie Door to Door, natomiast koszty transportu do serwisu lub punktu sprzedaży ponosi użytkownik w języku polskim i napisana dla całej grupy przecinarek MAGNUM. W instrukcji obsługi znajdziemy informacje informujące że urządzenie spełnia wymogi dyrektyw europejskich dotyczących CE czy jest tak faktyczne pozostaje wieżyc importerowi on jest podmiotem odpowiedzialnym.

 

 

Pierwsze wrażenia

 

Tak jak w przypadku naszego ostatniego urządzenia nie odczujemy po otwarciu opakowania charakterystycznej woni typowej dla tanich urządzeń, prawdo podobnie że plazma jest wyposażona w uchwyt TRAFIMET produkt Włoskiego giganta. Wielkość urządzenia sprawia że możemy zakwalifikować CUT 40 do urządzeń mobilnych (nie licząc oczywiście sprężarki która w przypadku tego urządzenia jest nieodzowna możemy zastosować oczywiście butlę ze sprzężonym Azotem. Na pewno kolor nie pomoże nam w utrzymaniu spawarki w czystości ale to nie samochód. Generalnie plazma nie wyróżnia się niczym szczególnym od innych urządzeń budżetowych no może palnikiem w tym przypadku renomowanego producenta.

 

 

Obudowa

 

Cała obudowa przecinarki jest wykonana z metalu pokrytego powłoką lakieru proszkowego. Pokrywa główna nie jest uziemiona dodatkowym przewodem gdyż styka się ściśle z resztą obudowy. Na pokrywie głównej znajdziemy numer fabryczny w formie naklejki lepiej ją dobrze zabezpieczyć aby niemieć problemów w razie awarii. Nazwa produktu MAGNUM Profi znajduje się na bocznych ścianach plazmy co niejednego nabywcę wprowadzi w przekonanie ze stał się właścicielem profesjonalnego urządzenia. Po zdjęciu pokrywy głównej zauważamy że wewnętrzna konstrukcja jest wyposażona w dodatkowe wzmocnienia co daje odpowiednia sztywność i zabezpiecza odpowiednio elektronikę. Producent dopuszcza zdejmowanie pokrywy głównej co ułatwia dokładniejszą konserwacje urządzenia. Z demontażem obudowy nie ma problemu. Na przedniej części urządzenia znajdziemy włącznik główny, potencjometr prądu cięcia, przełącznik czasowy elektrozaworu, kontrolki gniazdo kabla masowego i wyjście palnika plazmowego. W tylnej części znajduje się tabliczka znamionowa i kabel zasilający oraz miejsce na do montaży odwadniacza z reduktorem i manometrem oraz przyłącze powierza/gazu. Urządzenie jest wyposażone w sztywny uchwyt transportowy i gumowe nóżki. Całość jest wykonana estetycznie i solidnie oczywiście biorąc pod uwagę produkty azjatyckie, widać że importer dba o jakość importowanego towaru.

 

 

 

Parametry

 

Jeżeli chodzi o parametry naszego dzisiejszego bohatera nie odobiegają od innych urządzeń o podobnej nazwie jakich wiele w sieci. W plazmie został umieszczony układ inwertorowy MOSFET 100Hz generujący moc o natężeniu 40A Amper, napięciu łuku 230V i poborze 8kW z sieci. Z poniższych parametrów wynika że plazma powinna sprostać przecięciu 12mm materiału rozdzielająco i 8 jakościowo. Oczywiście standardem się stało że produkty azjatyckie mają sprawność 60%, czy aby napewno?. Wszystko zależy oczywiście od materiału jaki tniemy i jego gatunku (aluminium i stal gatunkowe parametry się zmniejszają). Ważna jest też jakość powietrza właściwie jego czystość jaka dostarczamy do plazmy.

 

Napięcie zasilania: 230V

Wymagane zabezpieczenie: 20A

Zakres prądu spawania: 20-40A

Sprawność przy 60%: 40A

Zapotrzebowanie powietrza: 100l/min

Ciśnienie robocze powietrza: 2-3bar

Stopień ochrony: IP 21

Wtyki kabla masowego: 25mm

Wymiary

Długość: 371mm

Szerokość: 153mm

Wysokość: 232mm

Masa: 9kg

 

 

Palnik zastosowany w urządzeniu to TRAFIMET model S45 jest to typowy panik jaki znajdziemy w urządzeniach TELWIN, GYS, ESAB i innych znanych producentów.

W przypadku przecinarek plazmowych z Azji najbardziej awaryjnymi elementami urządzeń były palniki. Importer zdecydował się na rozwiązanie trochę droższe ale mniej kłopotliwe dla użytkownika. Części zamienne są ogólnodostępne w przeciwieństwie do przecinarek tańszych gdzie bywają problemy z dostępnością i jakością dysz i elektrod.


Max prąd: 60A

Sprawność 60%: 40A

Zapotrzebowanie powietrza max: 115l/min

Ciśnienie robocze powietrza max: 5bar

 

 

Panel główny

 

W MAGNUM CUT 40 panel sterowania jest wyposażony w podstawowe elementy takie jak włącznik główny, potencjometr prądu cięcia, przełącznik czasu wypływu gazu po trybie cięcia i kontrolka zabezpieczenia termicznego. Na przedniej części znajdziemy też model urządzenia w tym przypadku CUT-40. Do panelu sterowania można zaliczyć tez tylną część urządzenia na której zamontowany jest odwadniacz z reduktorem i manometrem który informuje nas o ciśnieniu powietrza czy tez gazu (Azot) jeśli stosujemy. Przełączniki i potencjometr są odpowiedniej wielkości i są to typowe elementy które powinniśmy w razie uszkodzenia dostać w specjalistycznych sklepach elektronicznych. Wystająca pokrywa główna zabezpiecza elementy panelu przed uderzeniem.

 

 

 

Funkcje

 

Nasz CUT 40

Posiada system bezstykowej inicjacji łuku pilotującego, i to by było na tyle.

 

 

Gwarancja Serwis

 

Urządzenia MAGNUM są objęte 12 miesięczną gwarancją. Urządzenie musimy dostarczyć na własny koszt do serwisu lub punktu sprzedaży (najpierw musimy zdobyć informację o serwisie). System serwisowania jest oparty na Door-to-Door podtrzymujemy tezę: może to i dobrze bo lepszy jeden solidny serwis niż sieć z mniejszym doświadczeniem.

 

 

 

Podsumowanie

Przecinarki plazmowe MAGNUM goszczą na naszym rynku od paru lat i zgromadziły sobie rzesze zadowolonych użytkowników. Wiemy z pewnych źródeł ze mocniejsze modele są stosowane alternatywnie do portali tnących CNC produkowanych w naszym kraju. W przypadku tego urządzenia naszym zadaniem było przybliżyć produkt azjatycki jako alternatywę dla droższych urządzeń znanych producentów. Na pewno CUT 40 nie będzie tak wydajny i trwały jak urządzenia gigantów ale w perspektywie czasu pomoże w zgromadzeniu funduszy na plazme z prawdziwego zdarzenia. Cena jest na tyle atrakcyjna że nawet majsterkowicz może sobie pozwolić na zakup urządzenia które dotychczas było nie osiągalne. Importer powinien zamieścić informację o punkcie serwisowym, powinny też znaleźć się informacje o samym importerze.

Wybierając ten produkt powinniśmy być świadomi jego pochodzenia, nie oczekiwać najnowocześniejszych rozwiązań ale urządzenia które wykona dobrze swoją pracę.Ceny przecinarki plazmowej MAGNUM CUT 40 w internecie – ok1500zł

Zapraszamy do dyskusji na forum spawacza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10-12-2010

<< powrót

Oceń

Komentarze:

Antychina (30.09.2015 22:03:59)

Proszę nie wypisywać bzdur w testach i nie robić z urzytkowników jeleni. Kupiłem tą przecinarkę i jak ją otwierałem to myślałem że się uduszę ze smrodu. Styropian był przyklejony do lakieru urządzenia. A jak chciałem wymienić fajkę palnika to się okazało że oryginał nie pasuje bo uchwyt jest podrubką Włoskiego producenta. Sprzęt na kilka cięć.

Zaloguj się / Zarejestruj, jeśli chcesz dodać komentarz