Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Spawarka TIG Magnum VIPER 185P Digital - Prezentacja

 

Tym razem postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć urządzeniu TIG VIPER 185 Digital Puls, nazwa brzmi imponująco, nie widząc urządzenia spodziewalibyśmy się HI-Techa, a tu niespodzianka proste urządzenie z kilkoma przełącznikami i dwoma potencjometrami. Czy urządzenie może się mianować profi? Sprawdzimy to:

 


 

 

 

Opakowanie i zawartość

VIPER 185 PD pakowany jest w tekturowe pudło. Zabezpieczony jest jak większość urządzeń z Azji workiem foliowym i przekładkami styropianowymi. Po obu stronach urządzenia upchane są akcesoria dostarczane przez producenta wraz z urządzeniem. W opakowaniu znajdziemy kable spawalnicze, uchwyt spawalniczy TIG . Uchwyt TIG jest wyposażony w zestaw części: korek długi, łącznik prądowy fi 2,4, tulejka zaciskowa fi 2,4, dysza ceramiczna, i elektroda wolframowa koloru czerwonego . Instrukcja obsługi i gwarancja jest dodatkowo zabezpieczona workiem foliowym. Opakowanie w wystarczającym stopniu zabezpiecza urządzenie do transportu morskiego i naszym zdaniem powinno stawić opór również rodzimym firmom kurierskim.

 

 

Pierwsze wrażenia

Po otwarciu kartonu poczujemy woń typową dla produktów z azji, ten znajomy zapach wydobywa się z okolic kabli spawalniczych tak to słynna chińska guma. Wyposażenie spawarki może zaskoczyć ale tylko osoby które zastanawiały się nad zakupem urządzeń europejskich. Produkty europejskie są reguły sprzdawane bez osprzetu, który powaznie podwyższa cene zakupu. Natomiast większość produktów z Azji jest praktycznie gotowa do pracy. Proporcje urządzenia są wymuszone konstrukcją układów elektronicznych spawarki ale całość wygląda na dość zwarta konstrukcję. Kolor czerwony w odróżnieniu od Magnumów.

 

 

Obudowa

Obudowa składa się w 100% z metalu pomalowanego proszkowo. Jakość powłoki przynajmniej na częściach malowanych na czarno pozostawia wiele do życzenia, nie jeden by powiedział to tylko spawarka!. Naszym zdaniem wygląd i jakość wykonania niejednokrotnie wpływa na decyzje o zakupie, w końcu to pierwsze wrażenie. Osłona główna jest wykonana z blachy stalowej pomalowanej proszkowo z uchwytem transportowym „nie banalnego kształtu”, natomiast materiał z którego jest wykonany sprawia wrażenie dość delikatnego. Na górnej części obudowy pod uchwytem znajdziemy naklejkę z informacjami że powinniśmy zapoznać się z instrukcja obsługi i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa pracy z urządzeniem. Na bokach widnieje Logo Produktu, model urządzenia znajdziemy na przednim panelu. Na spodniej części spawarki znajdziemy tabliczkę znamionową z danymi technicznymi. Obudowa jest skręcana w taki sposób że nie ma problemu z rozmontowaniem spawarki do konserwacji okresowej, natomiast w dolnej części co widać na zdjęciu niepomalowane powierzchnie wokół wkrętów obudowy. Prawdopodobnie zostały wymienione podkładki. Gdybym był kupującym sugerowało by mi to, że urządzenie było już otwierane. W tylnej części urządzenia umieszczono standardowo przewód zasilający wyposażony w solidny element odciążający zagięcie przewodu, osłonę wentylatora i wejście gazu osłonowego. Przewód zasilający i w tym przypadku jest w gumie. Dolna część spawarki jest wyposażona w gumowe nóżki dodatkowo zabezpieczające urządzenie przed uszkodzeniami spowodowanymi wstrząsem. Jakość montażu elementów elektronicznych pozostawiamy fachowcom, bliżej można się przyjrzeć na zdjęciach poniżej.

 

 

 

 

 

Wyposażenie

Uchwyt TIG przypomina swoją budową produkty włoskiego producenta ale tylko wizualnie. Konstrukcja jest toporna i ciężka w osłonie gumowej i z tego powodu nie można o nim powiedzeć „skórka”. Uchwyt jest zbudowany na częściach standardu Binzel”a co jest plusem w przypadku dostępności części zamiennych które na pewno bedą potrzebne. Kable spawalnicze MMA mają odpowiednią średnicę i długość 3mb. Rękojeść jak i zacisk masowy jest typowym wyrobem z dalekiego wschodu. Całość wyposażenia nie jest wysokich lotów, ale na pewno przez jakiś czas spełni swoje zadania i zdecydowanym plusem jest jego obecność w standardzie.

Parametry

W spawarce został umieszczony układ inwertorowy MOSFET generujący moc o natężeniu 180 Amper oraz 56V napięcia jałowego. Sprawność urządzenia deklarowana przez producenta to 60%, ”lepiej niż u gigantów”. Z poniższych parametrów wynika że spawarka powinna sprostać ciągłemu spawaniu elektrodami 3,2mm, przy spawaniu elektrodą 4,0mm też nie powinno nam zabraknąć mocy. Chyba że trafimy na kiepskiej jakości elektrody. W metodzie TIG DC urządzenie dostarcza nam wystarczającą moc do spawania dość grubych elementów bez ryzyka przerwania pracy przez zabezpieczenie termiczne.

 

 

 

 

Napięcie zasilania: 230V

Wymagane zabezpieczenie: 16A

Zakres prądu spawania: 10-180A

Sprawność przy 100%: 139A

Sprawność przy 60%: 180A

Napięcie prądu jałowego: 56V

Stopień ochrony: IP 23

Wtyki kabli spawalniczych: 50mm

Wymiary: 380x250x200mm

Długość: 380mm

Szerokość: 250mm

Wysokość: 200mm

Masa: 9,2kg

 

 

 

 

Panel główny

Panel VIPERA jest dość ubogi jak na nazwę DIGITAL, chyba że importer miał na myśli wyświetlacz. Na panelu przednim znajdziemy: wyłącznik główny, wyświetlacz, potencjometr prądu spawania, potencjometr opadania prądu, przełącznik trybu pulsu, przełacznik 2T/4T, kontrolkę zabezpieczenia termicznego i nadrukowany znaczek CE (budowa zgodna z dyrektywami Uni Europejskiej). Funkcje urządzenia pozwalają na konfigurację podstawową parametrów spawania czyli czas opadania prądu i puls w 2 konfiguracjach, dobranych przez producenta. Przełączniki i potencjomety są takich gabarytów że nawet w rękawicy spawalniczej powinniśmy swobodnie poradzić sobie z regulacją urządzenia. Cały panel sterujący jest cofnięty podobnie jak w większości urządzeń, że obudowa zewnętrzna zabezpiecza manipulatory. Całość jest pochylona pod kątem co dodatkowo poprawia czytelność panelu. Pod panelem znajdziemy gniazda prądu i masy oraz szybkozłącze gazu i gniazdo wtyku sterujacego.

 

 

 

 

Funkcje

Viper zaprojektowany został do spawania metodą TIG DC i MMA i dla tech metod został wyposażony w szereg funkcji ułatwiających spawanie.


HOT START

Łatwe zapalanie łuku spawalniczego

(bez regulacji)


ARC FORCE

(bez regulacji)


ANTI STICK

(bez regulacji)


Dla metody TIG spawarka została wyposażona w funkcje HF (bezdotykowe zapalanie łuku) i sterowaniem zaworem gazu.


TIG PULS

(dwa tryby)


DOWN SLOPE wypełnienie kratera.

(Zakres czasu 0-10sec)

 

 

 

Gwarancja Serwis

Tak jak w przypadku CUT 40, urządzenia VIPER są objęte 12 miesięczną gwarancją. Urządzenie musimy dostarczyć na własny koszt do serwisu lub punktu sprzedaży (najpierw musimy zdobyć informację o serwisie). System serwisowania jest oparty na Door-to-Door i w tym przypadku podtrzymujemy tezę: może to i dobrze bo lepszy jeden solidny serwis niż sieć z mniejszym doświadczeniem.

 

 

 

Podsumowanie

Czy możemy polecić ten model?

Jeśli zależy nam na mocy w spawaniu MMA i TIG bez szokujacej ilości funkcji to tak. Ale jeśli dysponujemy kwotą o 100zł większą niż potrzebna na zakup VIPERA to spokojnie znajdziemy urządzenie o trochę mniejszej mocy ale z dużo większą ilością funkcji i zbudowane w technologi IGBT. Od przyszłego roku urządzenia MOSFET maja być sytematyczne wycofywane z produkcji ze wględu na zbyt małą sprawność prądową. Reasumując Viper jest typowym urządzeniem budżetowym lecz na pewno solidniejszym od marketówek ale niestety skazanym na wyginięcie przez nowe dyrektywy UE. Naszym zdaniem urządzenie powinno być tańsze o ok 200-300zł. Spawarka na pewno nie nadaje się do bardzo ciężkiej pracy ale w dobie kryzysu i niepewnego jutra może być alternatywą dla urządzeń z marketu.


W najbliższym czasie sprawdzimy spawarki na placu boju i zdamy relacje jak się mają dane techniczne producentów do rzeczywistości.


Ceny spawarki VIPER TIG 185P Digital w internecie – ok 1500zł

Zapraszamy do dyskusji na forum spawacza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20-12-2010

<< powrót

Oceń
Zaloguj się / Zarejestruj, jeśli chcesz dodać komentarz