Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Bester Magpower 1801 - Prezentacja

Tym razem przedstawimy półautomat BESTER Magpower 1801 Dual, produkt rodzimej produkcji. Mały besterek produkowany jest jeszcze pod nazwą BESTER Midimagster 1801 lub niebieska odmiana pod nazwą marki handlowej MOST Rywal.

 

Kilka słów o producencie:

 

BESTER Przedsiębiorstwo postało w 1946r., w dawnych pomieszczeniach fabryki Kruppa. Od samego początku firma była zorientowana na klienta, na potrzeby którego projektowała i produkowała urządzenia. Już od 1950 roku kadra inżynierska uczestniczy w pracach stowarzyszenia Elektryków Polskich, a od 1960 r. współpracuje z Instytutem Łączności. Pod koniec 1977 r. podpisano pierwszą umowę kooperacyjną z firmą ESAB ze Szwecji. Dawało to szansę eksportu oraz możliwości opanowania nowoczesnej technologii. Od 18 stycznia 2002 roku firma Lincoln Electric Bester Sp. z o.o. należy do amerykańskiego koncernu Lincoln Electric.

 

Magpower/Midimagster jest mało skomplikowanym półautomatem MIG MAG z linii Hobby, zbudowanym w technologii transformatorowej gwarantującym dużą niezawodność przy zachowaniu oczywiście reżimu pracy. Sprawdźmy ile pozytywnych cech odziedziczył ten Besterek ze swoich poprzedników produkowanych jeszcze przez w pełni polskiego BESTERA. Zapraszamy do lektury.

 


 

 

 

Opakowanie i zawartość

 

Bester trafił do nas bez opakowania jako urządzenie wystawowe, dystrybutor zapewnia, że urządzenie jest bezpiecznie pakowane w karton z solidnymi wypełnieniami zabezpieczającymi urządzenie do transportu, dodaje tez że opakowanie jest estetyczne co dodatkowo ma znaczenie przy decyzji przed zakupem urządzenia hobbystycznego, co nie ma znaczenia w przypadku urządzeń profesjonalnych. Z urządzeniem dostajemy uchwyt MIG-MAG, kabel masowy, zapasowe części do uchwytu spawalniczego, kartę gwarancyjną i instrukcję w języku polskim oczywiście. Zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi urządzenie spełnia wszystkie nory obowiązujące w Unii Europejskiej i naszym kraju i w tym przypadku nie musimy się obawiać o uczciwość producenta dotyczącej certyfikowania.

 

 

 

Pierwsze wrażenia

Półautomat wygląda na mocniejszy niż 160A , to za sprawą komory na 15-kilogarmową szpulę drutu i wielki jak na ta klasę urządzeń podajnik. Jakość montażu i ergonomia budowy jest zaczerpnięta z najlepszych wzorców czyli w pełni polskich jeszcze BESTERÓW. Naszym zdaniem pierwsze spotkanie z besterkiem np. w markecie pozostawia korzystne wrażenia w przeciwieństwie do niektórych produktów z dalekiego wschodu gdzie zastanawiamy się niejednokrotnie co nam pierwsze odpadnie.

 

 

 

Obudowa

 

Cała obudowa MAGPOWERA jest wykonana z blachy pokrytej powłoką lakieru proszkowego, o odpowiedniej grubości i jakości. Jakość montażu elementów obudowy jest na wysokim poziomie. W założeniach konstrukcyjnych produktu postawiono na wysoki poziom produktu co na pewno owocuje trwałością, jak widać na zdjęciach elementy takie jak przełączniki sprawiają wrażenie dość solidnych, a otwory technologiczne dla przewodów są zabezpieczone elementami gumowymi, uniemożliwiającymi przetarcie i w efekcie przebicie elektryczne - pewnie wymóg CE. Każdy z elementów obudowy jest dodatkowo uziemiony. Podwozie Bestera jest mocne i powinno sobie poradzić nawet z większą butlą. Przednia część urządzenia pełni funkcję panelu sterującego, gdzie znajdziemy przełączniki sterujące urządzeniem i przewody robocze, pod przewodami znajdują się otwory wentylacyjne układu chłodzenia. Na tylnej ścianie urządzenia zamontowano standardowo wentylator, przewody zasilające, złącze gazu osłonowego i tabliczkę znamionowa urządzenia z wszystkimi niezbędnymi danymi. Z tyłu znajduje się też oczywiście półka na butle i odpowiedni uchwyt zabezpieczający butle przed przewróceniem podczas transportu (niestety półka nie jest jak kiedyś zabezpieczona gumowym dywanikiem przeciwpoślizgowym). Całość jest wykonana bardzo estetycznie, a kolorystyka jest zachowana w charakterystycznej dla koncernu Lincoln bester kolorystyce Bestera z widocznym logiem producenta i dopiskiem By Loncoln Electric co nie pozostawia złudzeń, że bester jest obecnie własnością Amerykanów. Wewnątrz nie znajdziemy żadnych niespodzianek, transformator, dławik, zawór gazowy, układ sterujący podajnikiem zaworem gazu i układem zabezpieczenia termicznego. Wszystko zmontowane jest w należytym porządku, co raczej nie było problemem przy tej ilości miejsca, co daje odpowiednia sztywność i zabezpiecza odpowiednio elektronikę. Producent dopuszcza zdejmowanie pokrywy głównej co ułatwia dokładniejszą konserwacje urządzenia. Z demontażem obudowy nie ma problemu.

 

 

 

 

 

Wyposażenie

 

Uchwyt MIG przypomina swoją budową produkty włoskiego producenta ale tylko wizualnie. Konstrukcja jest toporna i ciężka w osłonie gumowej i z tego powodu nie można o nim powiedzeć „skórka”. Uchwyt jest zbudowany na częściach standardu Binzel”a co jest plusem w przypadku dostępności części zamiennych które na pewno bedą potrzebne. Kable spawalnicze mają odpowiednią średnicę i długość 3mb. Rękojeść jak i zacisk masowy jest typowym wyrobem z dalekiego wschodu. Całość wyposażenia nie jest wysokich lotów, ale na pewno przez jakiś czas spełni swoje zadania i zdecydowanym plusem jest jego obecność w standardzie.

 

 

 

Parametry

 

Mały Besterek jest wyposażony w transformator o mocy 160A, trafo jest produkowane w fabryce Bestera w Bielawie; jest to transformator który może być zasilany jednofazowo 230V lub 380V (międzyfazowo), nie wpływa to na parametry ani na sprawność. Zwiększa to uniwersalność urządzenia, tym bardziej, że spawarka posiada dwa niezależne przewody zasilające i nie musimy się bawić w adaptery. Pozostałe podzespoły jak układ sterujący zaprojektowany przez Bestera , a produkowany przez Polskiego kooperanta. Stycznik produkowany przez Danfos-a, zawór gazowy Came, podajnik również jest produkowany w Lincoln Electric Bester Sp. z o.o. ,sumienny montaż daje nam pewność, że informacje zamieszczone na tabliczce znamionowej są rzetelną informacja, a nie jak w przypadku azjatyckiej konkurencji tylko handlowa fikcją. Wracając do Amperażu 160A pozwala na spawanie elementów grubości do ok. 7mm (uzależnione od średnicy drutu i zastosowanego gazu), natomiast 4-stopniowa regulacja prądu spawania troszeczkę ogranicza precyzyjne doregulowanie urządzenia. Podajnik zastosowany w besterku jest solidny, tego rodzaju podajniki możemy spotkać w tańszych wersjach profesjonalnych półautomatów MIG-MAG. Parametry spawarki zostały dobrane odpowiednio do założeń handlowych urządzenia, czyli moc nie poraża, ale jeśli weźmiemy pod uwagę że jest to urządzenie Hobby to powinna wystarczyć do napraw domowych i drobnych prac warsztatowych.

 

 

Dane techniczne:

Napięcie zasilania: 230V/400V

Wymagane zabezpieczenie: 230V-25A/ 400V-16A

Zakres prądu spawania: 40-160A

Sprawność przy 10%: 160A

Sprawność przy 60%: 80A

Sprawność przy 100%: 60A

Stopnie regulacji prądu: 4

Podajnik drutu: 2rolki

Chłodzenie: wentylator

 

Wymiary:

Długość: 810mm

Szerokość: 310mm

Wysokość: 630mm

Półka na butlę: 300mmx250mm

Średnica kółek tylnych: 160mm

Średnica kółek przednich: 70mm

Długość uchwytu roboczego: 270mm

Długość uchwytu masowego: 260mm

Długość przewodów zasilających: 250mm

Długość przewodu gazowego: 110mm

Masa: 50kg

 

 

 

Panel główny

 

Na panelu głównym urządzenia znajdziemy to co niezbędne : włącznik główny 230/400V, kontrolka sygnalizująca załączenie, przełącznik regulacji prądu spawania, potencjometr regulacji posuwu drutu, kontrolkę zabezpieczenia termicznego. Panel jest opracowany starannie i z zachowaniem norm ergonomii. Wszystkie przełączniki są odpowiedniej wielkości, a ich rozmieszczenie jest odpowiednie. Górna część panelu jest odchylona do tyłu co ułatwia regulację, ale też zabezpiecza przełączniki przed uszkodzeniem. Szata graficzna panelu jest estetyczna i dostarcza nam niezbędnych informacji.

 

 

 

 

 

Gwarancja Serwis

 

Urządzenia BESTER są objęte 24 miesięczną gwarancją. Urządzenie musimy dostarczyć na własny koszt do serwisu. Gwarancja jest realizowana w serwisach BESTER które znajdują się w większości dużych miast na terenie Polski, więc nie ma problemu z serwisem. Jakość obsługi punktów serwisowych pozostawiamy indywidualnej ocenie.

 

 

 

Podsumowanie

Naszym zdaniem Magpower 1801 nie ma słabych punktów, oczywiście można by tutaj wymienić małą sprawność, brak złącza Euro czy też 4-stopniową regulację prądu spawania, ale ma solidny podajnik drutu, wchodzi do niego 15kg szpula drutu i posiada mocne podwozie, zalety istotniejsze niż Euro złącze. Kupując BESTERA kupujemy urządzenie produkowane w nowoczesnej fabryce zgodnie z rygorystycznymi normami, czyli też bezpieczne. Tym produktem Lincoln Electric Bester utwierdza nas w przekonaniu, że rynek Hobby nie jest mu obojętny i chce aby każdy użytkownik był w pełni zadowolony z zakupionego produktu. Bo czy jest lepsze narzędzie do walki z produktami z Azji jak nie jakość!

Wybierając ten produkt powinniśmy być świadomi, że jest spawarką HOBBY, bo w profesjonalnym warsztacie może sobie nie dać rady. Przy przestrzeganiu reżimu pracy i stosowaniu się do instrukcji obsługi możemy być pewni, że Magpower będzie nam służył wiele lat.Ceny TURBO MAGPOWER 1801, MIDIMAGSTER 1801 w internecie – od 1890zł

Zapraszamy do dyskusji na forum spawacza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17-03-2011

<< powrót

Oceń

Komentarze:

Mariusz Gąsiorowski (18.03.2011 11:10:45)

Bardzo dobra spawarka

Jan Ujek (18.03.2011 08:56:10)

Zawsze miałem i mam besterkę jako podstawową spawarka i zawsze byłem i jestem zadowolony na 100% z ich produktów .Pozdrawiam wszystkich spawaczy i polecam zakup tej spawarki nawet w castoramie .Napewno będziecie zadowoleni.

Zaloguj się / Zarejestruj, jeśli chcesz dodać komentarz