Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Prezentacja GYSMI 125

Tym razem wzięliśmy pod lupę GYSMI 125 najmniejszego inwertora firmy GYS. Określenie „pod lupę” nie do końca jest tutaj przenośnią, bo co można powiedzieć o spawarce która z powodzeniem mieści się w schowku średniej klasy samochodu osobowego. Czy tym maleństwem możemy coś pospawać? Zapraszamy do lektury!


 

 

 

 

Opakowanie i zawartość

 

Mały GYS mieści się w kartonie długim na 30cm, szerokim na 17cm i wysokim na 16cm! Tak! Drodzy czytelnicy i to z kablami. Tak naprawdę to kable zajmują więcej miejsca niż sama spawarka (wliczam oczywiście kabel zasilający. W kartoniku znajdziemy jeszcze wielojęzyczną instrukcję obsługi i pasek transportowy. Karton ze względu na podwójne ścianki daje bardzo przyzwoite zabezpieczenie dla swojej zawartości. Sam kartonik poza zawartością też zaskakuje wyglądem. Niewielu producentów branży spawalniczej przywiązuje taką wagę do szaty graficznej opakowania jak francuski producent, przyznajemy ogromny plus za opakowanie.

 

 

Pierwsze wrażenia

 

Pierwsze wrażenia są dość mieszane bo z jednej strony gabaryty spawarki, pakowanie, wyposażenie a z drugiej zdrowy rozsądek jak takie maleństwo może spawać. Ale o tych pozytywnych: po otwarciu widzimy porządek spawarka w pionie obok kable spawalnicze i pasek transportowy. Widać producent naprawdę dba o szczegóły. Jakość opakowania jak i samego pakowania nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Sama szata graficzna kartonu robi pozytywne wrażenie i dostarcza wiele informacji, coś dla handlowców „normalnie sama się sprzedaje” (nawet laptopów się nie pakuje w tak estetyczne kartony). Gdybyśmy punktowali spawarkę w kategorii wrażenia: 10/10 punktów.

 

 

Obudowa

 

Obudowa GYS 'a jest w całości z metalu. Całość jest malowana w barwach typowych dla firmy GYS, zestawienie kolorów granatowego i żółtego daje naprawdę dobre wrażenie, myślę że w przypadku francuzów jest to przemyślane posunięcie. Na górnej części obudowy znajdziemy informacje dotyczące danych technicznych, cykli sprawnościowych, mocy agregatu jaki jest zalecany do zasilania spawarki, funkcji w jakie został maluch wyposażony i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa pracy z urządzeniem. Oczywiście wiodące miejsce na obudowie zajmuje nazwa i model urządzenia. Na górnej części obudowy znajdują się też otwory do mocowania paska transportowego. Jest też tajemniczy otworek dla którego nie mogliśmy znaleźć przeznaczenia więc zakwalifikowaliśmy go do zabezpieczeń (np. linka zabezpieczająca przed kradzieżą lub przed upadkiem z wysokości). Na tylnej części urządzenia znajdziemy numer fabryczny i otwory wentylacyjne wentylatora. Z przodu urządzenia standard czyli panel sterowania.. Jedna z bocznych powierzchni spawarki została zarezerwowane dla otworów wentylacyjnych. Dolna część spawarki jest wyposażona w tłoczone stopki . Jakość montażu elementów elektronicznych pozostawiamy fachowcom, bliżej można się przyjrzeć na zdjęciach poniżej. Jakość wykonania i montażu obudowy jest na najwyższym poziomie.

 

 

 

Parametry

 

W spawarce został umieszczony układ inwertorowy SMI opracowany przez GYS generujący moc o natężeniu 80 Amper oraz 85V napięcia jałowego. Sprawność urządzenia deklarowana przez producenta to 45%, (przelicznik GYS, przy 20st C, czyli taki myk marketingowy) prawdziwa sprawność urządzenia to 6% przy 85A. (norma EN 60974-1 ,40st C). Z poniższych parametrów wynika że spawarka powinna sprostać ciągłemu spawaniu elektrodami 1,6mm i 2,0mm ale tylko przy normie firmy GYS, bo przy spawaniu w temperaturze wyższej niż 20st C może nam zabraknąć mocy. Ale nie czepiajmy się szczegółów jak na gabaryty urządzenia to i tak nieźle że w ogóle spawa. Producent nawet na opakowaniu informuje nas że możemy spawać elementy grubości 5mm. Możemy też spawać w metodzie TIG DC (zapalanie łuku przez potarcie) urządzenie dostarcza nam wystarczającą moc do spawania drobnych elementów bez ryzyka przerwania pracy przez zabezpieczenie termiczne.

 

Napięcie zasilania: 230V

Wymagane zabezpieczenie: 10A

Zakres prądu spawania: 10-85A

Sprawność przy 45%:85A (GYS)

Sprawność przy 6%: 85A (EN 60974-1)

Napięcie prądu jałowego: 85V

Stopień ochrony: IP 21

Wtyki kabli spawalniczych: 10/25mm

Wymiary

Długość: 215mm

Szerokość: 98mm

Wysokość: 140mm

Masa: 2.8kg

 

 

 

Panel główny

 

Panel sterujący małego GYS 'a został wyposażony w niezbędne elementy: potencjometr prądu spawania który jest jednocześnie włącznikiem głównym, kontrolkę pracy, kontrolkę zabezpieczenia termicznego i gniazda kabli spawalniczych (firmy Trafimet). Potencjometr prądu spawania jest wyposażony w podziałkę pomagającą w dobraniu odpowiedniego prądu do grubości elektrody. Na panelu głównym znajdziemy też informacje dotyczące producenta kraju pochodzenia i informację ze urządzenie zostało zbudowane zgodnie z dyrektywami CE oraz PCT.

 

 

 

Funkcje

GYSMI 125 zaprojektowany został do spawania metodą MMA i dla tech metod został wyposażony w szereg funkcji ułatwiających spawanie


HOT START

Łatwe zapalanie łuku spawalniczego

(bez regulacji)


ARC FORCE

(bez regulacji)


ANTI STICK

(bez regulacji)


Spawarka posiada stabilizację napięcia w tolerancji +/- 15% do nominalnych 265V w przypadku przekroczenia urządzenie się wyłączy!

 

 

Gwarancja Serwis

 

Urządzenie serwisowane w systemie DOOR to DOOR, przy tych gabarytach mogło by być wysłane nawet pocztą. A tak poważnie w dokumencie gwarancyjnym znajdziemy niezbędne informację dotyczące gwaranta i autoryzowanego serwisu. Ze sprawdzonych źródeł wiemy że nie ma większych problemów z serwisowaniem urządzeń GYS, natomiast dowiedzieliśmy się że urządzenia wymagają specjalistycznego serwisu i na pewno nie da się ich naprawić domowymi sposobami. Skomplikowana budowa to też efekt miniaturyzacji układów elektronicznych. I być może z tego powodu często pojawiają się pytania dotyczące awarii spawarek GYS.

 

 

 

Podsumowanie

Czy możemy polecić ten model?

Z małym GYSEM jest jak z francuskim samochodem, niby awaryjne a jednak cieszą się bardzo dużym powodzeniem, czyli coś w tym musi być. Małe gabaryty ciekawe opakowanie i dobrej jakości osprzęt to atuty które powalają chińska konkurencję. Jeśli weźmiemy pod uwagę cenę to GYS wypada dość blado bo przy zakupie DEDRY 200A w promocji to zostaje nam 200zł w kieszeni z budżetu przeznaczonego na GYS. Ale jaka spawarka schowa nam się do najmniejszej walizki narzędziowej, jaka spawarka za 700zł wytrzyma podłączenie do podłego agregatu z marketu. Owszem nie powala mocą ale jak często w przydomowych warsztatach używamy elektrod o średnicy większej niż 2,5mm? Naszym zdanie tylko cena jest odstraszająca bo francuski producent wykonał dobrze swoja pracę ale może i niestety jest to „francuski producent”.


Ceny spawarki GYSMI 125 w internecie – ok 700zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04-01-2011

<< powrót

Oceń
Zaloguj się / Zarejestruj, jeśli chcesz dodać komentarz