Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Prezentacja MAGNUM MIG 280 4x4

W tym tygodniu przedstawimy Państwu półautomat spawalniczy marki MAGNUM MIG 280 4x4.

 

 

Magnum MIG 280 4x4 jest prostym inwertorowym półautomatem spawalniczym zbudowanym w technologii MOSFET 100Hz. Urządzenia marki MAGNUM są dość popularne na rynku Polskim z racji dość szerokiej oferty urządzeń i atrakcyjnej ceny, posiadają duże grono zwolenników ,ale też nie odosobnione są opinie negatywne. Nasza redakcja postara się sprawdzić czego może oczekiwać przyszły użytkownik MAGNUM MIG 280 4x4.

 


 

 

 

 

Opakowanie i zawartość

 

MAGNUM MIG 280 4x4 przyjechał w oryginalnym kartonie, opakowanie jak w przypadku większości urządzeń z Azji, zapewnia wystarczające zabezpieczenie dla półautomatu w czasie transportu. Połączenie kartonu z wkładkami styropianowymi czyni go bezpiecznym. Urządzenie do transportu ma zdemontowane podwozie. Z urządzeniem dostajemy uchwyt MIG-MAG, kabel masowy, kartę gwarancyjną i instrukcję w języku polskim. Zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi, urządzenie spełnia wszystkie normy obowiązujące w Unii Europejskiej.

 

 

 

Pierwsze wrażenia

 

Półautomat wygląda solidnie, widać że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza. Jakość montażu i ergonomia budowy jest na przyzwoitym poziomie. W przypadku tego modelu MAGNUM, nie musimy się obawiać że urządzenie rozsypie nam się jeszcze przed pierwszym uruchomieniem.

 

 

 

 

Obudowa

 

Cała obudowa MIG 280 4x4 jest wykonana z blachy pokrytej powłoką lakieru proszkowego, o odpowiedniej grubości i jakości. Jakość montażu elementów obudowy jest na dobrym poziomie. Importer MAGNUM jak widać dba o dobrą jakość produktu, nie znajdziemy tu tak finezyjnych rozwiązań jak zabezpieczenie otworów przelotowych dla kabli aby się nie przecierały (no ale gdzieś trzeba oszczędzić). Każdy z elementów obudowy jest dodatkowo uziemiony i tu duży plus, choć to pewnie wymogło CE. Podwozie MIG-a jest mocne i powinno sobie poradzić z dużą butlą na nie równej posadzce (duże znaczenie ma tu nie wielka masa własna maszyny). Przednia część urządzenia pełni funkcję panelu sterującego, gdzie znajdziemy przełączniki sterujące urządzeniem, wyświetlacze LED i gniazda przewodów roboczych, pod przewodami znajdują się otwory wentylacyjne układu chłodzenia. Przedni panel jest opisany w języku polskim. Na tylnej ścianie urządzenia zamontowano standardowo wentylator, przewody zasilające, złącze gazu osłonowego i gniazdo podgrzewacza gazu oraz tabliczkę znamionową urządzenia z wszystkimi niezbędnymi danymi. Z tyłu znajduje się standardowo półka na butlę gazową oraz łańcuch zabezpieczający. Wnętrze MAGNUM kryje układ inwertorowy, układ sterowania - sterujący. Z racji małych gabarytów układów elektronicznych, miejsca jeszcze jest sporo. Wszystko zmontowane jest w należytym porządku, co raczej nie było problemem przy tej ilości miejsca. Importer zezwala na demontaż obudowy w celu konserwacji.

 

 

 

Parametry

 

Magnum MIG 280 4x4 dysponuje mocą 280A, co w wydaniu inwertorowym powinno wystarczyć na potrzeby warsztatu naprawczego lub małych zakładów produkcyjnych o średnim wykorzystaniu technologii spawalniczych. Producent deklaruje sprawność 60% przy maksymalnym prądzie 280A, a 100% już przy 217A. Zaletą jest też zmienna biegunowość, co daje szansę spawania drutem samoosłonowym, natomiast bezstopniowa regulacja prądu spawania pozwoli na dokładne doregulowanie urządzenia. Podajnik zastosowany w MAGNUM to przykład solidnej konstrukcji napędu 4x4 czyli faktycznie wszystkie 4 rolki są napędzane, tego rodzaju podajniki MIG-MAG stosowane są w najdroższych profesjonalnych urządzeniach.

 

 

Napięcie zasilania: 400V

Wymagane zabezpieczenie: 20A

Zakres prądu spawania: 50-280A

Sprawność przy 100%: 217A

Sprawność przy 60%: 280A

Regulacji prądu spawania: płynna

Podajnik drutu:4x4

Chłodzenie: wentylator

Wymiary

Długość: 600 mm

Szerokość: 350 mm

Wysokość: 490 mm

Masa: 35 kg

 

 

 

Panel główny

 

Na panelu głównym urządzenia znajdziemy to co niezbędne: włącznik główny, potencjometr regulacji prądu spawania, potencjometr regulacji posuwu drutu, przełącznik 2takt/4takt, przełącznik trybu prędkości podawania drutu, kontrolkę zabezpieczenia termicznego. Niewątpliwą zaletą są dwa wyświetlacze LED informujące o natężeniu i napięciu prądu spawania. Gniazdo uchwytu EURO znajdziemy po lewej stronie, a gniazdo masy po lewej na dole. Dodatkowo na panelu głównym znajdziemy wtyk prądowy pozwalający na zmianę biegunowości. Panel jest opracowany starannie i ergonomicznie. Wszystkie przełączniki są odpowiedniej wielkości, a ich rozmieszczenie jest odpowiednie. Dodatkowo w komorze podajnika drutu znajdziemy przycisk dojazdowy drutu, pozwalający na wygodne załadowanie drutu do uchwytu spawalniczego. Szata graficzna panelu jest estetyczna i dostarcza nam niezbędnych informacji, aczkolwiek cały design urządzenia nie powala na kolana, raczej przypomina wyglądem urządzenia rodzimych producentów z lat 90tych (no ale spawarka ma spawać a nie wyglądać).

 

 

 

Wyposażenie

W wyposażeniu znajdziemy uchwyt MIG-MAG Binzel MB-25 Euro (niestety z najtańszej linii), komplet rolek dla średnicy drutu: 0,6-1,2mm. Kable spawalnicze mają odpowiedni przekrój i długość 3mb. Rękojeść jak i zacisk masowy jest typowym wyrobem z dalekiego wschodu. Wszystkie elementy wyposażenia są odpowiedniej jakości, choć ich pochodzenie nie pozostawia wątpliwości, że to produkty rodem z Azji. W zestawie nie ma natomiast adaptera do metalowej szpuli drutu.

 

 

 

Gwarancja Serwis

 

Urządzenia MAGNUM są objęte 12 miesięczną gwarancją. Gwarancja jest realizowana w serwisie centralnym MAGNUM w systemie Door to Door, więc urządzenie gwarancyjne musimy dostarczyć do serwisu kurierem na koszt importera. Jakość obsługi serwisu pozostawiamy indywidualnej ocenie.

 

 

 

Podsumowanie

 

Naszym zdaniem MAGNUM MIG 280 4x4 jest mocnym graczem na rynku z racji nowoczesnego źródła prądu, potężnego podajnika drutu i bogatego wyposażenia w relacji do ceny. Niestety niejednego potencjalnego kupca odstraszy kraj pochodzenia, naszym jednak zdaniem producenci Azjatyccy z roku na rok poprawiają jakość. Być może urządzenie nie nadaje się na ciężką produkcję, ale jest doskonałą alternatywą dla przestarzałych transformatorów niejednokrotnie w podobnej cenie. Wybierając ten produkt powinniśmy być świadomi, że jest to spawarka z Azji, ale o marce ugruntowanej na rynku i z pewnym serwisem.

 

W najbliższym czasie sprawdzimy spawarki na placu boju i zdamy relacje jak się mają dane techniczne producentów do rzeczywistości.

Ceny spawarki MAGNUM MIG 280 4x4 w internecie - ok 2800zł

Urządzenie do prezentacji udostępniła dobramaszyna.pl

Instrukcja obsługi wraz z szegółowymi informacjami dostępna jest na forum spawacza

Zapraszamy do dyskusji na forum spawacza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01-09-2011

<< powrót

Oceń

Komentarze:

Urban (14.10.2011 10:11:27)

Od jakiegoś czasu używam kilka spawarek magnum i w sumie jestem zadowolony. Co do serwisu to szkoda gadać.... Ostatnio jak wysłałem Vipera 250 igbt na gwarancje bo nie spawał elektrodami zasadowymi ( wogole nie trzyma łuku) to mi powiedzieli ze ta spawaka tak ma i ten model nie uciągnie elektrod zasadowych. Szkoda gadać...

welders2 (06.09.2011 08:14:27)

Jak za tą kasę to przyzwoity sprzęt, ale kompetencja serwisu "panie zadzwoń pan za parę minut bo muszę zobaczyć do czego to jest" Oczywiście poprzedzone 3 telefonami a chodziło o te pstryczki pod klapą drutu. Tyle w temacie

Zaloguj się / Zarejestruj, jeśli chcesz dodać komentarz