Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Dodatkowe uwagi dotyczące wyboru spawarki

Decydując się na zakup urządzenia zasilanego z sieci 230 V należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasza sieć zasilająca nie jest podatna na znaczne spadki napięć.
Dlaczego jest to tak ważne dla urządzeń, których działanie oparte jest na transformacji napięcia z wykorzystaniem indukcji magnetycznej ?.
W dużym uproszczeniu  można powiedzieć, że moc takiego urządzenia maleje z kwadratem spadku napięcia zasilającego tzn. jeśli podczas pracy urządzenia MIG/MAG napięcie w sieci wynosi 200 V a nie 230 V to moc urządzenia wynosi około 75% mocy znamionowej.
Skutkuje to nieprawidłowym przetopem, zwiększona ilością odprysków a w skrajnych przypadkach niemożliwością wykonania prawidłowej spoiny.
Spotykamy się często z klientami, którzy przynoszą do naprawy urządzenia nowe z podejrzeniem ich uszkodzenia ( mówią „ urządzenie nie spawa” ) a po analizie przypadku okazuje się, że urządzenie jest sprawne ale warunki jego pracy są dalekie od znamionowych.
Trzeba jednak obiektywnie stwierdzić, że poprawia się stan naszych sieci elektroenergetycznych i pewnie problem kiedyś zniknie.